יום שלישי, 28 בספטמבר 2021

מתקרבים לפתרון התעלומה - איך להסביר את תופעת דיין-פרס-ביבי (וז'בוטינסקי)

 


להלן קטע שכתב ישראל גלילי. דבריו תומכים באופן עמוק בפתרון החידה שמעסיקה אותי ולא רק אותי: כיצד להבין אנשים כמו דיין, פרס ותלמידם המצטיין נתניהו. במלים אחרות, כיצד להבין את התופעה של הרוויזיוניזם.
"יריבינו הפורשים" כתב גלילי בשלהי 1945, "מזדרזים תמיד לקצור קציר בעתות מבוכה. בכל תקופת גאות לציונות ולעם לא יכירם מקומם. אין כוחם להוליך את העם בנתיבות הבנייה והעלייה. אין בפיהם דבר העשוי לבצר את מעמדנו בארץ, להאחז בשטחים לא נודעים... אין בידיהם דבר לארגון העם, לחיזוק ארגונו הציבורי הדמוקרטי, בתקופות של גאויות, כשידי הכל מלאות עבודה, הן בואשות במחבואיהן. יריבינו הטרוריסטים הם צמחי-בשפל. הם נחפזים להופיע ולהפריע בשעה שנחסמות דרכים. בימי מבוכה, כשהדרכים משובשות והיאוש מהלך - אזי יש להם תקווה להטות נבוכים אל קורי הרמייה שלהם".
הקטע מופיע בספר בימי מאבק ומרי, עמ' 141. כמובן שאי אפשר ליישמו למקרים הנזכרים - דיין, פרס, נתניהו - באופן מכאני. הדיון דורש הרבה יותר. בכל אופן על פרס ונתניהו כתבתי מה שכתבתי בבלוג שלי. על דיין בספר על אלון, וכאן רק אסתפק בשתי תוספות חשובות:
א. אם גלילי צודק, והוא צודק, הרי שהדבר 'הטבעי' ביותר שאמורים לעשות אישים כמו דיין, פרס ונתניהו, הנבנים ממבוכה ומיאוש, הוא לייצר מצבים של מבוכה ושל יאוש. וזה בערך תמצית הביוגרפיה הפוליטית של כל אחד מהם. כן, גם פטפוטי פרס על ננוטכנולוגיה ומזרח תיכון חדש זה ביטוי לתעשיית המבוכה והפסבדו-תקווה הגרועה מיאוש.
ב. אישים כמו דיין, פרס ונתניהו, ולפניהם ז'בוטינסקי אם לתת כבוד למייסד התורה הזו, יכולים לפעול רק על יסוד בטחונם המוחלט בקיומם של אינספור אנשים אלמונים, ומקבץ קטן של מנהיגים, שיעשו הכל כדי לקדם 'גאויות' בכל תחום: כלכלה, מדינאות, בניין, התיישבות, מים, בטחון וכן הלאה.
במלים אחרות, ז'בוטינסקי יכול להיות ז'בוטינסקי רק כי קיימים וייצמן, ארלוזורוב, בן גוריון, שרת, גלילי ורבים אחרים. דיין יכול להיות דיין כי קיימים אשכול, אלון, גלילי וגולדה. פרס יכול להיות פרס רק כי קיימים רבין ושמיר. נתניהו יכול להיות נתניהו כי הוא ומליון חסידיו הנלהבים יודעים (טוב, הוא לפחות יודע, אני לא סגור על כל אחד מהמליון) שהפרקליטות, המשטרה, הכנסת, המפלגה, העיתונות, בנק ישראל וכן הלאה, ימשיכו להיות מה שהם אמורים להיות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה